Aktualności

Półkolonie dla dzieci z Ukrainy

W naszej szkole odbywają się półkolonie dla dzieci z Ukrainy, które uciekły przed wojną. Dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach by ich mamy mogły pracować. Wychowawcy starają się wypełnić czas atrakcyjnymi zajęciami i wycieczkami pokazując uczestnikom nasze miasto. 

Wyjazd do Łodzi

W kwietniu licealiści wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Poznali miasto czterech kultur: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Podczas wycieczki poruszane były ważne dla młodzieży tematy związane z problemami wieku młodzieńczego oraz edukacją prozdrowotną i programem profilaktycznym. Wyjazd dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane. 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca uczniowie szkoły podstawowej oderwali się od codziennej nauki i aktywnie przywitali wiosnę.  Najmłodsi wzięli udział w Biegu Wagarowicza i starsi udali się na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej. Na koniec dnia pożegnaliśmy zimę … 

Szkolne Zimowe Zawody Sportowe

2 marca 2022 r. odbyły się Szkolne Zimowe Zawody Sportowe. Uczniowie Szkoły Podstawowej mogli rywalizować w zawodach na nartach i łyżwach. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a najlepsi medale za zdobyte miejsca. 

Bal karnawałowy

Tradycyjnie w karnawale najmłodsi uczniowie bawili się na balu. Było kolorowo, wesoło i pysznie.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Władze komunistyczne ograniczyły wolność Polaków, a na ulicę wyszło wojsko. Na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny, o godzinie 19.30, uczniowie SSP oraz SLO zapalili w oknach świeczki.

Akcja ta nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

Wizyta Mikołaja

6 grudnia odwiedził nas Mikołaj, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli przyniósł piękne prezenty. 

Akcja charytatywna "Mikołajki"

 

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji i przygotowała paczki mikołajkowe dla dzieci z ubogich rodzin. Zebrane prezenty uszczęśliwiły dzieci, którym na co dzień pomagają Siostry Albertynki. prowadząc Punkt Pomocy Doraźnej. 

Akcja charytatywna "Pomoc dla staruszkowa"

W szkole odbyła się zbiórka na rzecz hospicjum dla zwierząt „Staruszkowo”.  Rada Uczniów zorganizowała sprzedaż ciasta. Dochód ze sprzedaży w całości został przeznaczony na hospicjum dla potrzebujących zwierząt. Za przekazane fundusze otrzymaliśmy podziękowanie. 

Zawody sportowe

Nasi uczniowie brali udział w zwodach sportowych odnosząc większe i mniejsze sukcesy.

Liga biegowa

Koszykówka 3x3

Badminton

Gra terenowa "Śladami niepodległego Zakopanego"

Z okazji obchodów Dnia Niepodległości, 10 listopada odbyła się gra terenowa Śladami niepodległego Zakopanego. Uczniowie wszystkich klas zmierzyli się z różnymi zadaniami na poszczególnych etapach trasy. Każdy z nich otrzymał w szkole mapkę, gdzie zaznaczone były, miejsca kluczowe dla historii odzyskania niepodległości w Zakopanem. W tych punktach należało wykonywać zadania oraz zdobyć pieczątki. 

Uczniowie klas 4-7 SSP oraz 1-3 SLO, mieli m.in. napisać odezwę do Narodu Polskiego oraz przysięgę żołnierską, rozwiązywać quizy czy stworzyć herb Zakopanego w 1918 r. Uczniowie klas 1-3 SSP m.in. szukali flag, układali godło Polski i malowali ważne dla nich wartości. O godzinie 11.11 wszyscy zatrzymali się i zaśpiewali hymn – Mazurek Dąbrowskiego.

Akcja "Pola Nadziei"

Uczniowie wszystkich klas przyłączyli się do akcji „Pola Nadziei”. Celem akcji jest zbieranie funduszy na Hospicjum im. św Łazarza dla osób terminalnie chorych.

Najmłodsi uczniowie zakupione cebulki wspólnie z wychowawczyniami posadzili przy szkole. Warto pomagać!

Żywe pomniki Zakopanego

W dniu 15.10.2021 r. grupa uczniów z ZSSO STO pod opieką pani Moniki Pietraszko -Warchałowskiej udała się do ogrodu Willi Koliba, gdzie posadzili dęby jako symbol żywych pomników upamiętniających ważne dla miasta i regionu postacie: Tytusa Chałubińskiego, Bronisława Piłsudskiego, Stanisława Witkiewicza oraz Marię Skłodowską – Curie. Dziękujemy panu Marcinowi Warchałowskiemu za krótkie przedstawienie nam tych ważnych postaci.

Dzień Sybiraka

Z okazji obchodów Dnia Sybiraka, przypadającego na 17 września, część uczniów uczestniczących w kółku historycznym udała się pod opieką Pani Dominiki Sikoń na Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Uczniowie odnaleźli grób Sybiraków i słuchali historii o zbrodni katyńskiej oraz opowieści o życiu Sybiraków.

Wizyta w Tatrzańskim Parku Edukacyjnym

Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie najmłodszych klas wybrali się do Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego. Oglądanie a przede wszystkim możliwość karmienia zwierząt sprawiło dzieciom wiele radości. Po drodze udało się również odwiedzić park linowy.

Wystawa "Nim słowiki i skowronki stracą głos i umilkną..."

Uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i liceum mieli przyjemność odwiedzić wystawę „Nim słowiki i skowronki stracą głos i umilkną…” w Willi Koliba. Ochrona przyrody to ważny temat dla naszej społeczności. Dziękujemy Panu Marcinowi Warchałowskiemu wspaniałe opowieści.

Mobilne Centrum Edukacji

Uczniowie na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej wzięli udział w Mobilnym Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła w Zespole Szkół Hotelarsko – Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem. 

Mobilne Centrum Edukacji to nowoczesna, multimedialna przestrzeń pozwalającą na edukację poprzez zabawę.

Konkurs "Drugie życie śmieci"

Uczniowie klas 1-3 oraz 4 SP pod opieką wychowawczyń wzięli udział w konkursie „Kto to widział?” organizowanym przez TPN. W twórczy sposób wykorzystali śmieci dając im drugie życie. Dwa projekty osiągnęły sukces i zdobyły główne nagrody.

Akcja sprzątania świata

W piątek 17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątania Świata – przeprowadziliśmy stacjonarne warsztaty i dyskusje na temat problemu śmieci w mieście. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Efektem warsztatów jest plakat informujący na temat poprawnego sortowania śmieci.

Międzyzdroje 2021

Relacja z wyjazdu profilaktycznego klas II b i III b LO do Międzyzdrojów 06.09.-11.09.2021 r.  

06.09.2021 r. 

 Do Międzyzdrojów uczniowie wraz z wychowawczyniami dojechali pociągiem.

W przedziałach było przestronnie i wesoło. Po obiedzie uczniowie wybrali się na powitalny spacer po plaży. Przeszli się także po molo, na którym znajdowało się miejsce do tańczenia z muzyką serwowaną przez DJ-a. Uczniowie chętnie zatańczyli. 

07.09.2021 r. 

Cały dzień uczniowie spędzili w Świnoujściu. Zwiedzili Podziemne Miasto – Baterię Vinetę oraz Fort Gerharda – oba obiekty należą do Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Następnie udali się do tamtejszej latarni morskiej. Uczniowie musieli pokonać 308 stopni, aby móc podziwiać panoramę z jej szczytu. Kolejną atrakcją było obejrzenie ekspozycji Muzeum Rybołówstwa. Po jego zwiedzeniu młodzież udała się na dwugodzinny rejs statkiem. 

Po kolacji odbyły się pierwsze zajęcia programu profilaktycznego „ARS czyli jak dbać o miłość?” prowadzone przez panią Dorotę Karpiel. 

 

08.09.2021 r. 

 Dzień rozpoczął się od pobytu młodzieży w Wolińskim Parku Narodowym. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska niektóre leśne zwierzęta: żubra, jelenia, dzika oraz orła bielika. 

Następnie spacerowali po plaży, szukając muszelek i bursztynu. Wracając do ośrodka, przeszli drewnianą kładką przez wydmy. 

Po obiedzie przeznaczyli czas na relaks i zabawy na plaży. 

Wieczorem pani Dorota Karpiel przeprowadziła drugie spotkanie programu profilaktycznego „ARS czyli jak dbać o miłość?”.

 09.09.2021 r. 

Przedpołudnie uczniowie spędzili na plaży. Wolny czas przeznaczyli na pływanie, grę w piłkę, budowanie zamku z piasku oraz szukanie bursztynu. Po obiedzie popłynęli w rejs statkiem Viking. Na pokładzie głośno grała muzyka, przy której młodzież bardzo dobrze się bawiła. 

Wieczorem w ramach kolacji było ognisko z pieczeniem kiełbasek.

 10.09.2021 r. 

 Dzień uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia Muzeum Przyrodniczego. Potem część uczniów spędziła czas na plaży, a druga grupa w Oceanarium. 

Po południu wszyscy wybrali się na Kawczą Górę. W drodze na nią zwiedzili pozostałości umocnień artyleryjskich, znajdujących się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. 

To był ostatni wieczór pobytu w Międzyzdrojach. W związku z tym uczniowie postanowili obejrzeć zachód słońca nad morzem. 

 11.09.2021 r. 

 

W sobotę rano uczniowie poszli pożegnać się z plażą i morzem. Potem było już tylko pakowanie i o 14:03 wyjazd pociągiem do domu.